Važecká jaskyňa a Liptovská Teplička

Kam pôjdeme dnes? Vonku nie je super počasie a deti sú umravčané už od rána. Pôjdeme do jaskyne.  Ale, do ktorej? V blízkosti Vrbova je jaskyňa Belianska, Važecká je až 41 km ďaleko. Áno, 30 minút autom. Ale, našli sme dva podstatné dôvody, ktoré zavážili. Važecká  jaskyňa má 10x menej schodov, áno dať s deťmi tých 874 schodov v Belianskej jaskyni, neviem neviem :-)
Važecká jaskyňa a Liptovská Teplička - čítať viac...
 

Výlet do kaštieľa v Markušovciach

Kaštieľ MarkušovceDo Markušoviec odporúčam ísť po návšteve Levoče. Viac o nej si prečítajte tu. Cesta tam trvá autom asi 15-20 minút z centra Levoče. Výlet ale určite stojí za to.


Výlet do kaštieľa v Markušovciach - čítať viac...
 

Návšteva letnej Levoče

Levoča v lete 2014V Levoči som nebol už dlho, naposledy tuším pred nejakými štyroma rokmi, aj to mimo letnej sezóny. Článok s fotografiami nájdete tu. Možno aj tým odstupom času ma Levoča toto leto tak očarila. Ale túto návštevu Levoče som sa o ňej dovzevedel omnoho viac...
Návšteva letnej Levoče - čítať viac...
 

Návšteva kaštieľa v Strážkach

Kaštieľ StrážkyNápad navštíviť kaštieľ prišiel na druhý deň po namáhavej túre v Tatrách. Naviac, ani počasie nebolo ideálne na ďalšie výlety do hôr, preto sme sa vydali spoznávať trochu históriu. Ako vidíte na mape, z Vrbova ku kaštieľu je to len 11 kilometrov, autom 14 minút. Kaštieľ je venovaný Ladislavovi Medňanskému, ktorý žil aj v tomto kaštieli. Jeho tvorba je veľmi vzácna a tak naozaj poteší, že v kaštieli v Strážkach nájdete celkom veľkú zbierku jeho diel. Mňa, ako krajana potešilo, že na mnohých obrazoch som nachádzal krajinu Spiša a Tatier. Prehliadka ale nebola len o obrazoch Ladislava Medňanského. Potešil nás aj výklad histórie a keďže sme boli na prehliadke úplne sami, bolo to také "bližšie" :-)
Návšteva kaštieľa v Strážkach - čítať viac...
 

Vysoké Tatry: zo Starého Smokovca na Téryho chatu

Téryho chataVýlet na Téryho chatu (2015 m.n.m) začnite v Starom Smokovci, alebo na Hrebienku (1295 m.n.m). Cesta z Hrebienka má normu 2:50 Hod. Ak pôjdete priamo zo Starého Smokovca, treba rátať s trištvrte hodinou cesty na Hrebienok k tomu. My sme sa vybrali na lanovku. Norma sa dá splniť, čítajte ale ďalej.

Vysoké Tatry: zo Starého Smokovca na Téryho chatu - čítať viac...
 

Slovenský raj: z Čingova smerom na ústie Kyseľa - ľahká vychádzka

Slovenský raj Čingov - Kyseľ ústieNenáročná prechádzka - Čingov - Kyseľ ústie a späť. Pripájam ešte malý výlet, ktorý sme absolvovali ešte na jeseň. Ako to už chodí, fotografie ostali na karte fotoaparátu. Minule som však chcel odfotiť stolík na bazár a fotky sa našli :-). Vybrali sme sa teda do Čingova. Čingov je vzdialený od našej východiskovej obce - Vrbov - 19.9km. Aspoň tak o tom píše google. Čingov je jedno z dvoch hlavných vstupov do Slovenského raja. Druhou alternatívou je Podlesok. Podlesok je k Vrbovu tochu bližšie (necelých 17km). V minulom článku - výlet na Letanovský Mlyn sme začínali práve v Podlesku.
My sme sa vybrali z Čingova, kde sme celkom pohodlne, a bez poplatku odstavili naše auto, smerom na Kyseľ. Necítili sme sa nejak fit, takže, vysoké ciele sme si nedávali. Cieľom bolo, prejsť sa, čo sa nám aj podarilo. Pozrite si niekoľko fotografií pre inšpiráciu.

Slovenský raj: z Čingova smerom na ústie Kyseľa - ľahká vychádzka - čítať viac...
 

Areál Medzinárodného sochárskeho sympózia Vyšné Ružbachy

Areál medzinárodného sochárskeho sympózia Vyšné RužbachyNebol z tých najteplešjích augustových dní, do hôr sa nám nechcelo a ani na naše kúpalisko (sme to teda hrdí domáci, čo?).
Po dlhom rodinnom hlasovaní sme sa rozhodli, že sa pôjdeme pozrieť do Vyšných Ružbách. Vieme, že aj oni majú kúpele a keďže sme tam dlho neboli, Vyšné Ružbachy vyhrali hlasovanie. 
Areál Medzinárodného sochárskeho sympózia Vyšné Ružbachy - čítať viac...
 

Výlet na Letanovský Mlyn, Slovenský raj

Slovenský raj - na Letanovský mlyn a späťVeľmi pekná, stredne náročná túra, podľa značenia na mapách 3 a 1/2 hodiny. Pre bežného smretlníka - 4 a viac hodín. Začiatok: Podlesok, Hrabušice, ďalej po modrej, smerom na Hrdlo hornádu, Letanovský Mlyn. Naspäť po žltej značke.
Výlet na Letanovský Mlyn, Slovenský raj - čítať viac...
 

Výlet na Poľský hrebeň z Tatranskej polianky

Výlet na Poľský hrebeňVýlet na veľký Poľský hrebeň (2200 m.n.m) z Tatranskej polianky (1005 m.n.m). Návrat rovnakou cestou. Čas: 4Hod smerom hore, 3 hodiny dole. Cez: Velický most (po 1. hod cesty z Tatranskej polianky), Sliezsky dom (po 2. hod z Tatranskej polianky). Trasa je vhodnejšia pre pokročilejších turistov, ktorí trasu zvládnu za časy uvedené na turistických chodníkoch - 4 Hod smerom hore. Nám to až tak dobre nešlo :-). A ako lenivší turisti, ešte sme si aj pomohli cestu skrátiť. Ako? Čítajte ďalej.
Výlet na Poľský hrebeň z Tatranskej polianky - čítať viac...
 

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hradPočas sviatkov, medzi Vianocami a prichádzajúcim Novým rokom 2012 sme sa nielen z dlhej chvíle vybrali na Ľubovniansky hrad do Starej Ľubovne. Ten nie je práve najbližšie Vrbovu. Podľa google máp je to až 41km autom do Starej Ľubovne, ale všetci zúčastnení si myslíme, že to stálo za to. Mysleli sme si, že na hrade bude sprievodca, ktorý nás hradom prevedie, namiesto toho sme ale dostali do ruky stránky s bodmi a informáciami k tomu, čo sa na jednotlivých bodoch nachádza. Prekvapilo nás to a vyzeralo to neveselo, no musím povedať, že ma to naozaj bavilo. Zdokumentované bolo všetko krásne, hrad je čerstvo zrekonštruovaný (aj keď ešte ďalšia rekonštrukcia prebieha...) a výlet naozaj stál zato. Nám trvala prehliadka niečo vyše hodiny. Tomu, koho by to nebavilo by trvala asi aj kratšie, no, veď, pozrite si fotky, povedia možno viac.Ľubovniansky hrad - čítať viac...
 

Vysoké Tatry - výlet na Biele plesá, Kopské sedlo a naspäť cez Zelené pleso

Malý návod na pol až celodennú, stredne náročnú túru do Vysokých Tatier. Cieľ je Veľké biele pleso, z ktorého môžete pokračovať na Kopské sedlo. východískové miesto sú Tatranské Matliare pri Tatranskej Lomnici, resp. zastávka Biela voda. Trvanie túry 5,5 Hod, ak ju rozšírime, aj 8Hod pešej turistiky. Túra začína v Tatranských Matliaroch resp. zo Zastávky Biela voda, ktoré sú od Vrbova vzdialené 16km, cesta autom teda trvá asi 20 minút. Zaparkovať môžete na platenom parkovisku v Bielej vode - za Tatranskými Matliarmi, cena za platené parkovisko bola vyše 5-tich €, takže my sme zaparkovali v Tatranských Matliaroch.
Vysoké Tatry - výlet na Biele plesá, Kopské sedlo a naspäť cez Zelené pleso - čítať viac...
 

Vysoké Tatry - Cesta na Sliezsky dom z Tatranskej Polianky

Cesta na Sliezsky domStredne náročná túra. V zimnom počasí nám trvalo asi 2,5 Hod cesta nahor a cca 2 Hod cesta dole. Sme tak stredne leniví chodci :-)
Vysoké Tatry - Cesta na Sliezsky dom z Tatranskej Polianky - čítať viac...
 

Spišský hrad

Spišský hradSpišský hrad patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy Európy a je najväčším hradom na Slovensku. Jeho rozloha je unikátna - viac ako 41 tisíc m2. No nielen vďaka svojej mohutnosti bol hrad v roku 1993 zaradený na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho výstavba sa začala v dvanástom storočí, svoju rozlohu a mohutnosť získaval však počas ďalších 600 rokov. Dnes z neho nezostalo veľa, pri bližšom pohľade však zistíte, že na minulosti tohoto kolosu je čosi fascinujúce, aj keď Vás história doteraz vôbec nezaujímala...

 

Spišský hrad - čítať viac...
 

Vysoké Tatry - Zoznam túr

Sú pre mnohých nie náhodou najkrajšou časťou Slovenska, ktorú by mal každý slovák rozhodne poznať. Osobne si toho veľa zo školy nepamätám, no jedno číslo určite - 2655 ale tým som moc neposkočil, lebo toto číslo pozná každý horský zvodca :-)

Ale vážne, ľadovce z Tatier už vymizli, stali sa teda prístupné aj nám, bežným ľuďom, do dolín sú vybudované pohodlné chodníky, cez mnohé sedlá vysokohorské prechody, na desať tatranských vrcholov vedú turistické značky, takže už jediné, čo by nás malo zaujímať je, ako sa tam dostať? No, možno autom, ale aj pre tých, ktorí šetria našu prírodu sú spôsoby, ako napríklad Tatranskými elektrickými železnicami z Popradu do Starého Smokovca. Ďalšie východiskové miesta do Vysokých Tatier, ktoré sú od nás vzdialené cca pol hodinu autom sú Tatranská Lomnica alebo Štrbské pleso. Z týchto miest si potom môžete vybrať vychádzku, alebo túru, podľa toho, ako máte vytrénované spodné partie :-)
Vysoké Tatry - Zoznam túr - čítať viac...
 

Pieniny - splav Dunajca

Pieniny - Splav DunajcaToto vlastne nie je túra. Toto je krásny výlet do nádhernej, miestami trochu zabudnutej krajiny. Bolo 2.5.2008, vôbec nie slnečný deň, ale museli sme niekam von, už deň predtým bolo jasné, kam pôjdeme tento raz... do Pienin, z Vrbova smerom na Spišskú Starú Ves, cieľ: Červený Kláštor
Pieniny - splav Dunajca - čítať viac...
 

Slovenský raj - Na kláštorisko zo Spišských Tomášoviec

KlastoriskoMy sme šli práve zo Spišských Tomášoviec smerom na Kláštorisko, vyšli sme pri Letanovciach. Stredne náročná túra. Napísal by som, že nenáročná, ale výstup na kláštorisko bol naozaj veľmi strmý a dal nám všetkým zabrať

Slovenský raj - Na kláštorisko zo Spišských Tomášoviec - čítať viac...
 
Teším sa, že vás článok zaujal. Tak šup-šup, objednajte si ubytovanie. V ponuke mám domácich ubytovateľov a lacné ubytovanie bez provízie sprostredkovateľom!

Vrbov na facebooku: