Vysoké Tatry: zo Starého Smokovca na Téryho chatu

Téryho chataVýlet na Téryho chatu (2015 m.n.m) začnite v Starom Smokovci, alebo na Hrebienku (1295 m.n.m). Cesta z Hrebienka má normu 2:50 Hod. Ak pôjdete priamo zo Starého Smokovca, treba rátať s trištvrte hodinou cesty na Hrebienok k tomu. My sme sa vybrali na lanovku. Norma sa dá splniť, čítajte ale ďalej.

Vysoké Tatry: zo Starého Smokovca na Téryho chatu - čítať viac...
 

Výlet na Poľský hrebeň z Tatranskej polianky

Výlet na Poľský hrebeňVýlet na veľký Poľský hrebeň (2200 m.n.m) z Tatranskej polianky (1005 m.n.m). Návrat rovnakou cestou. Čas: 4Hod smerom hore, 3 hodiny dole. Cez: Velický most (po 1. hod cesty z Tatranskej polianky), Sliezsky dom (po 2. hod z Tatranskej polianky). Trasa je vhodnejšia pre pokročilejších turistov, ktorí trasu zvládnu za časy uvedené na turistických chodníkoch - 4 Hod smerom hore. Nám to až tak dobre nešlo :-). A ako lenivší turisti, ešte sme si aj pomohli cestu skrátiť. Ako? Čítajte ďalej.
Výlet na Poľský hrebeň z Tatranskej polianky - čítať viac...
 

Vysoké Tatry - výlet na Biele plesá, Kopské sedlo a naspäť cez Zelené pleso

Malý návod na pol až celodennú, stredne náročnú túru do Vysokých Tatier. Cieľ je Veľké biele pleso, z ktorého môžete pokračovať na Kopské sedlo. východískové miesto sú Tatranské Matliare pri Tatranskej Lomnici, resp. zastávka Biela voda. Trvanie túry 5,5 Hod, ak ju rozšírime, aj 8Hod pešej turistiky. Túra začína v Tatranských Matliaroch resp. zo Zastávky Biela voda, ktoré sú od Vrbova vzdialené 16km, cesta autom teda trvá asi 20 minút. Zaparkovať môžete na platenom parkovisku v Bielej vode - za Tatranskými Matliarmi, cena za platené parkovisko bola vyše 5-tich €, takže my sme zaparkovali v Tatranských Matliaroch.
Vysoké Tatry - výlet na Biele plesá, Kopské sedlo a naspäť cez Zelené pleso - čítať viac...
 

Vysoké Tatry - Cesta na Sliezsky dom z Tatranskej Polianky

Cesta na Sliezsky domStredne náročná túra. V zimnom počasí nám trvalo asi 2,5 Hod cesta nahor a cca 2 Hod cesta dole. Sme tak stredne leniví chodci :-)
Vysoké Tatry - Cesta na Sliezsky dom z Tatranskej Polianky - čítať viac...
 

Vysoké Tatry - Zoznam túr

Sú pre mnohých nie náhodou najkrajšou časťou Slovenska, ktorú by mal každý slovák rozhodne poznať. Osobne si toho veľa zo školy nepamätám, no jedno číslo určite - 2655 ale tým som moc neposkočil, lebo toto číslo pozná každý horský zvodca :-)

Ale vážne, ľadovce z Tatier už vymizli, stali sa teda prístupné aj nám, bežným ľuďom, do dolín sú vybudované pohodlné chodníky, cez mnohé sedlá vysokohorské prechody, na desať tatranských vrcholov vedú turistické značky, takže už jediné, čo by nás malo zaujímať je, ako sa tam dostať? No, možno autom, ale aj pre tých, ktorí šetria našu prírodu sú spôsoby, ako napríklad Tatranskými elektrickými železnicami z Popradu do Starého Smokovca. Ďalšie východiskové miesta do Vysokých Tatier, ktoré sú od nás vzdialené cca pol hodinu autom sú Tatranská Lomnica alebo Štrbské pleso. Z týchto miest si potom môžete vybrať vychádzku, alebo túru, podľa toho, ako máte vytrénované spodné partie :-)
Vysoké Tatry - Zoznam túr - čítať viac...
 
Teším sa, že vás článok zaujal. Tak šup-šup, objednajte si ubytovanie. V ponuke mám domácich ubytovateľov a lacné ubytovanie bez provízie sprostredkovateľom!

Vrbov na facebooku: