Vrbov.

Pamiatky v obci Vrbov

Interiér kostola sv. Serváca vo Vrbove po vynovení roku 2008Vrbov vďaka svojej histórii je bohatý na pamiatky. Za najvzácnejšiu sa považuje Kostol sv. Serváca z prvej polovice 13. storočia, ktorého rekonštrukcia sa ukončila roku 2008, avšak historickú hodnotu má aj evanjelický kostol, či Mariánsky stĺp

 

Pamiatky v obci Vrbov - čítať viac...
 

Vrbov, niekedy trochu inakšie...

je dedina ležiaca pod Tatrami. Centrum Vrbova je od Popradu vzdialené len 9,3 km vzdušnou čiarou. Vrbov leží ale v okrese Kežmarok. Z pohľadu geografického, Vrbov leží aj v oblasti zvanej Levočské vrchy. Podnebie v tejto oblasti je drsné, Tatranské. Takmer z každého miesta obce je vidieť v pozadí hrdo stojace Vysoké Tatry. Pri pohľade na ne veľakrát návštevníci na cestách v našom okolí zastavujú autá, aby si mohli spraviť fotografiu. Ako domáci sme si na ne možno trochu zvykli. Pri pohľade na faktúru za kúrenie sa nám pre zmenu zastavuje rozum :-)
Vrbov, niekedy trochu inakšie... - čítať viac...
 

Súčasnosť

Súčasný pohľad na časť VrbovaV súčasnosti je Vrbov takmer obyčajnou dedinkou na Spiši. To slovo takmer tam píšem schválne. Každá obyčajná dedinka na Spiši má predsa nejaký obecný úrad, niekoľko sto obyvateľov, ktorí majú svoj kostol, faru, zvonicu, obecné hrisko, školu, knižnicu, ulice, rybník... No nie sme až taká obyčajná dedinka. To, čo nás odlišuje od ostatných je azda len to kúpalisko. To kúpalisko k nám však každé leto privádza stále nových návštevníkov najmä z Poľska, Čiech, Nemecka, Maďarska ale aj iných krajín no a samozrejme domácich z celého Slovenska. Vďaka nim sa letá u nás nedajú porovnať s letami na iných dedinách. U nás je totiž život :-). Ráno, ako sa prebúdzate už vidíte ľudí, ktorí v kraťasoch s karimatkami a uterákmi v rukách sa poberajú dole ulicou. Keď si tak ležíte na záhrade, počujete v tichu z diaľky šum, čo to asi je? No predsa ľudia na kúpalisku. Najmä cez víkendy je v areáli množstvo ľudí. Toto krásne obdobie však končí s odchodom leta. Pomaly sa vytrácajú ľudia z ulíc, večer na námestí už nenájdete toľko mladých, už ani tak teplo nie je. Naviac, po zotmení je už aj riadna kosa, čo je charakteristické práve pre klímu v podtatranskej oblasti. Hneď ako sa zotmie potrebujete už aj počas leta niečo na tričko s krátkym rukávom, nie to ešte koncom septembra... S plynúcim časom a opadaným lístim sa návštevníci takmer úplne vyparia. Ulice sú prázdne. Tak si to pamätám, keď som bol menší. Časy sa ale menia, turisti už od nás neodchádzajú, keďže kúpalisko je otvorené posledné dva roky celoročne. Je ich menej, to áno, avšak Vrbov už nebýva taký, ako kedysi, keď som po ceste do obchodu na námestí nestretol živú dušu... :-)
Súčasnosť - čítať viac...
 

Fotografie prírody priamo z Vrbova - Jeseň 2008

Za Kupeľskou ulicou, pohľad smerom na TatryZopár fotografií, ktoré pochádzajú odkiaľ inakadiaľ, ak nie z Vrbova a okolia. Príroda u nás je naozaj krásna, treba len dobrého fotografa. Tým teda nie som, ale veď časom sa to bude lepšiť, hádam...

Fotografie prírody priamo z Vrbova - Jeseň 2008 - čítať viac...
 

Rekonštrukcia námestia vo Vrbove

Rekonštrukcia námestia vo VrbovePre tých, ktorí dlhšie neboli doma (ako ja napríklad), ale aj pre tých, ktorí sa do Vrbova chystajú: Momentálne prebieha vo Vrbove rekonštrukcia námestia. Pokladajú sa dlažby, urobili sa schody, chodníky, mení sa tvar celého námestia vo Vrbove no a domáci môžu povedať len, že konečne! :-) S tým súvisí semafor, nakoľko v úseku pri obecnom úrade je len jednosmerná premávka. Pripájam niekoľko fotografií pre predstavu, ako to momentálne vyzerá.

Rekonštrukcia námestia vo Vrbove - čítať viac...
 

Fotografie Vrbova - január

Tatry z Vrbova Pripájam niekoľko zimných fotografií obce a okolia z jedného pekného januárového víkendu.Fotografie Vrbova - január - čítať viac...
 

Fotogaléria: 13.11.2010 - medzi Vrbovom a Kežmarkom

Novembrová prechádzka okolo VrbovaPekný zimný deň, ktorý vyzeral viac ako letný. No vietor fúkal statočne, takže sme chladné oblečenie určite neľutovali. Krásna panoráma Tatier ale stála za to. Podobné pohľady objavíte na kopcoch medzi Vrbovom a Ľubicou. Ospravedlňte zníženú kvalitu fotiek, nechcelo sa mi vláčiť fotoaparát so sebou a teraz to ľutujem :-)
Fotogaléria: 13.11.2010 - medzi Vrbovom a Kežmarkom - čítať viac...
 

Rekonštrukcia námestia a miestnych komunikácií v obci Vrbov

Ako znie informácia na obecnej stránke, ale aj z iných zdrojov sa dá dozvedieť, že sa chystá rekonštrukcia námestia vo Vrbove. Rekonštrukcia by sa mala týkať najmä námestia, kde by malo byť upravené verejné priestranstvo, vrátane parku a zelene, ďalej by sa mali zrekonštruovať a vybudovať chodníky, autobusové zastávky a verejné osvetlenie. Samozrejme, projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou a celková čiastka, ktorá bude použitá na rekonštrukciu je 622 233,43€. Rekonštrukčné práce by sa mali začať už tento rok, informácie o presnejšom dátume sa zatiaľ nenašli. Každopádne, veľmi sa tešíme, zrekonštruovaný katolícky kostol Sv. Serváca, taktiež úplne vynovená základná škola, vyhraná súťaž o zrekonštruovanie zvonice, kde taktiež nešlo o malé peniaze, konečne zrekonštruované termálne kúpalisko, no a ak k tomu pribudne nové námestie a chodníky... Ak to bude všetko hotové, tak sa máme naozaj my no a určite aj návštevníci Vrbova na čo tešiť.

 

Služby v obci Vrbov

Krátky prehľad služieb v obci Vrbov

 

Služby v obci Vrbov - čítať viac...
 
Teším sa, že vás článok zaujal. Tak šup-šup, objednajte si ubytovanie. V ponuke mám domácich ubytovateľov a lacné ubytovanie bez provízie sprostredkovateľom!

Vrbov na facebooku: