Poprad

Poprad je najväčšie podtatranské mesto, 10-te najväčšie mesto na Slovensku, momentálne v Poprade žije viac ako 54 tisíc obyvyteľov. Je to mesto, ktoré je doslova obklopené panorámou Vysokých Tatier. Poprad tvorí akúsi vstupnú bránu do týchto najmenších, no pre mnohých najkrajších veľhôr sveta.
Leží na hlavnej železničnej trase medzi Bratislavou a Košicami, takže vlakové spojenie z celého Slovenska je týmto zabezpečené a v minulosti veľmi pomohlo rozmachu Popradu. Možnosti prilákať turistov z celej Európy prispieva aj neďaleké letisko v Poprade - Veľkej, Poprad-Tatry, ktoré je jedno z najvyššie položených letísk v Európe - 718 m.n.m.
 

Aj keď písomnka zmienka o Poprade, pochádza z roku 1256, história Popradu sa písala už od dávna, o čom svedčia nálezy z keramiky, zbrane, ktoré boli objavené v Poprade a jeho mestských častiach a okolí. Moderná história Popradu ako mesta, sa začala písať ale až v minulom storočí. Poprad do roku 1923 bol len jedným z miest, ktoré tvoria dnešné 54 tisícové mesto. Tieto mestá sú dnes mestské časti Popradu. Ide o Matejovce, Spišskú Sobotu, Veľkú, a Stráže pod Tatrami. Najvýznamnejším z uvedených mestečiek bola Spišská Sobota. Až od roku 1923 na základe vládneho nariadenia zlúčením spomínaných mestečiek vzniklo mesto Poprad.

Poprad bol a stále je považovaný za bránu - východisko do Vysokých Tatier. Každoročne priťahuje turistov, ktorý práve z Popradu smerujú do vyššie položených miest Vysokých Tatier cez Dolný Smokovec smerom do Tatranskej Lomnice cez Starú Lesnú, alebo opačným smerom na Popradské Pleso.
 
Teším sa, že vás článok zaujal. Tak šup-šup, objednajte si ubytovanie. V ponuke mám domácich ubytovateľov a lacné ubytovanie bez provízie sprostredkovateľom!

Vrbov na facebooku: