Obce a mestá v okolí

Poprad

Poprad je najväčšie podtatranské mesto, 10-te najväčšie mesto na Slovensku, momentálne v Poprade žije viac ako 54 tisíc obyvyteľov. Je to mesto, ktoré je doslova obklopené panorámou Vysokých Tatier. Poprad tvorí akúsi vstupnú bránu do týchto najmenších, no pre mnohých najkrajších veľhôr sveta.
Leží na hlavnej železničnej trase medzi Bratislavou a Košicami, takže vlakové spojenie z celého Slovenska je týmto zabezpečené a v minulosti veľmi pomohlo rozmachu Popradu. Možnosti prilákať turistov z celej Európy prispieva aj neďaleké letisko v Poprade - Veľkej, Poprad-Tatry, ktoré je jedno z najvyššie položených letísk v Európe - 718 m.n.m.

Aj keď písomnka zmienka o Poprade, pochádza z roku 1256, história Popradu sa písala už od dávna, o čom svedčia nálezy z keramiky, zbrane, ktoré boli objavené v Poprade a jeho mestských častiach a okolí. Moderná história Popradu ako mesta, sa začala písať ale až v minulom storočí. Poprad do roku 1923 bol len jedným z miest, ktoré tvoria dnešné 54 tisícové mesto. Tieto mestá sú dnes mestské časti Popradu. Ide o Matejovce, Spišskú Sobotu, Veľkú, a Stráže pod Tatrami. Najvýznamnejším z uvedených mestečiek bola Spišská Sobota. Až od roku 1923 na základe vládneho nariadenia zlúčením spomínaných mestečiek vzniklo mesto Poprad.

Poprad bol a stále je považovaný za bránu - východisko do Vysokých Tatier. Každoročne priťahuje turistov, ktorý práve z Popradu smerujú do vyššie položených miest Vysokých Tatier cez Dolný Smokovec smerom do Tatranskej Lomnice cez Starú Lesnú, alebo opačným smerom na Popradské Pleso.

 

Levoča

Prvá písomná zmienka o Levoči pochádza z roku 1249, Levoča sa odvtedy postupne vyvíjala až na najvýznamnejšie mesto spišskej oblasti. Vtedajšie bohatstvo mesta dokazujú dodnes stojace historické gotické a renesančné stavby. Historické jadro bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Celé mesto v minulosti chránili hradby, celý systém je dodnes takmer kompletne zachovaný, z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť, z toho tri brány: Košická, Poľská a Menhardská, ktorými stále vchádzate do centra mesta.

Levoča
Levoča - čítať viac...
 

EĽRO 2013

EĽRO v Kežmarku 2013Aj tento rok sa v Kežmarku konal festival Európskeho Ľudového remesla. Aby som vám ho priblížil, prinášam niekoľko fotografií.
EĽRO v Kežmarku je už niekoľko rokov cieľom stretnutí nielen remeselníkov od tých bežných až po remeslá, ktoré mnohí ani nevedia, že vôbec existovali. EĽRO je aj výber dobových šermiarov ktorých uvidíte v akcii, množstvo folkových skupín, a každoročne sa tu zíde aj viacero hostí z oblastí hudby, herectva či rôznych vzácnych hostí z okolia, ktorí majú k tradíciám tohto historického mesta blízko. Tento rok tomu nebolo inak. Škoda len, že EĽRO netrvá dlhšie. Tie tri dni sú veľmi krátke a udalosť naozaj pekná. V tom čase sa totiž Kežmarok vráti o storočia späť, kedy v jeho uliciach títo remeselníci pracovali každým dňom. Atmosféru, ktorou vtedy dýcha mesto je ale treba zažiť. Keďže je už ale tento rok neskoro, zbytočne veľa slov, pozrite si fotogalériu... A budúci rok nezabudnite, druhý júlový týždeň v Kežmarku!
EĽRO 2013 - čítať viac...
 

Kežmarok

Kežmarok má hrdú históriu, ako kráľovské mesto dostalo práva od uhorského kráľa Béla IV. v roku 1269. Na jeho slávnu históriu poukazujú stavby, ktoré dodnes stoja a na každej fotografii Kežmarku figuruje či už Kežmarský hrad, alebo evanjelický kostol, či drevený evanjelický kostol, no je toho určite viac. Kežmarok je vzdialený od Vrbova 7km, je to prakticky 5 minút autom a ako som si to raz odmeral, len 7 minút bicyklom, totiž, od nás sa len pustíte dole kopcom...

Kežmarok - červený kostol
Kežmarok - čítať viac...
 

Žakovce

História Žakoviec sa píše od roku 1209, ich pôvodné meno bolo "Villa Isaac", tedá Izáková dedina, z čoho pramení ich súčasný názov.
V súčasnosti je obec určite známa najmä tamojším Inštitútom Krista veľkňaza. Založil ho kňaz, Marián Kuffa, ktorý v podstate podal pomocnú ruku ľuďom na okraji spoločnosti. Viac informácií sa dočítate tu: http://www.ikv.sk/

Žakovce sú v podstate nabližšou susediacou dedinou Vrbova. Centrá týchto obcí sú od seba vzdialené 2,5km autom. Osobne na Žakovce nikdy nezabudnem, pretože ako študent som sa po nich hodne navozil. Ak idete autobusom z popradu do Vrbova, cez Huncovce, teda najbližšou možnou variantou, tak tretinu cesty strávite práve v Žakovciach. Autobus ide totiž napriek tomu, že hlavná cesta Žakovce obchádza, cez celú dedinu, alebo lepšie povedané až na jej opačný koniec a potom späť :-).
Každopádne, Žakovce sú normálna podtatranská obec, ktorá má taktiež svoje čaro.
Žakovce - čítať viac...
 

Vlková

Vlková

Vlková je obec ležiaca neďaleko Vrbova, centrá obcí sú vzdialené od seba 3,5km. Nájdete je na trase medzi kežmarkom a Jánovcami, na ktorej leží aj Vrbov.
Vlková - čítať viac...
 

Vrbov na facebooku: