Lyžiarske stredisko v Tatranskej Lomnici

Mapa lyžiarskeho strediska Tatranská LomnicaVzdialenosť od Vrbova: 16,4 km, počet vlekov a zjazdoviek: 7, celková dĺžka vlekov 2740m, zjazdoviek: 5500m

Najväčším strediskom pre lyžovanie v okolí Popradu Vrbova je celkom jednoznačne lyžiarske stredisko v Tatranskej Lomnici. Stredisko odporúčam pre návštevníkov Vrbova, ktorí sa zväčša ubytujú pre ľahkú dostupnosť blízko vrbovského Thermal Parku priamo vo Vrbove. Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica je vzialené od Vrbova len 16,4km.
V okolí nájdeme aj lyžiarské strediská, ktoré sa nachádzajú bližšie Vrbova, napríklad Kežmarok - Štart (7km), približne rovnako je vzdialené aj lyžiarske stredisko Lopušná dolina (24,3km), ktoré môže byť alternatívou k Tatranskej Lomnici. No ak sa chcete naozaj riadne lyžovať, či snowboardovať, máte už niekoľko stredísk za sebou, uprednostňujete moderné strediská, s kabínkami a sedačkami, Tatranská Lomnica bude pre vás výborná.
Prečo? Dôvodov je niekoľko:


Tatranská Lomnica má najvyššie položené lyžiarske stredisko na území Slovenska. Lyžovať môžete z výšky 2190m. Cez Lomnické sedlo môžete prejsť 6 km dlhou zjazdovkou až do Tatranskej Lomnice.

Nie je to ale len o extrémnej výške. Stredisko má celkovo 10,7 km zjazdových tratí. Parkovanie - nie je problém, aj v návale, počas sviatkov, kedy je v stredisku naozaj nápor lyžiarov a snowboardistov zo všetkých okolitých, či vzdialených štátov to organizátori zvládajú. Áno, bol som tam tento rok niekoľkokrát, samozrejme, počas sezóny v plnom prúde. S parkovaním teda nie je problém. Parkovisko je na začiatku - spodnej časti strediska, ak sa dostanete do Tatranskej Lomnice, nájdete určite aj parkovisko pod zjazdovkami - informačných tabulí je v Tatranskej Lomnici dostatok.

Hneď ako sa pripravíte a prejdete asi sto metrov ku pokladni, kde je možné si zakúpiť lístky narazíte na drobnosť, ktorá mi ale dosť vadila. Musíte totiž prejsť skrz úsek svahu, ktorým prechádzajú všetci lyžiari. Je to riešené naozaj zvláštne, skôr by som ale povedal, že je to zatiaľ nedoriešené.

Už po ceste zistíte, že v stredisku to naozaj žije. Budete prechádzať okolo niekoľkých zimných barov s občerstvením, budete prechádzať aj okolo malého detského strediska, kde organizátor má program aj pre vaše deti. Nájdete tam samozrejme aj požičovňu lyžiarskeho vybavenia a podobne.

Počas mojej prvej návštevy ma okrem čaju z termosky zahrialo aj to, ako dlho som čakal na prvú lanovku. Naozaj, bola to asi trištvrte hodina. Nespokojnosť ľudí bola maximálna. Naštastie, neviem čím to bolo, ale ďalšie razy v ten deň, ani nasledujúce dni sa to neopakovalo, čakanie bolo potom priemerné. V plnej sezóne počkať na kabínku v spodnej časti zjazdoviek 5 minút nie je na Slovenské pomery až také zlé, no ak si môžete vybrať aj z iných zjazdoviek a vlekov, ktorých je v Tatranskej Lomnici dostatok, zabudnete rýchlo aj na takúto skúsenosť.
Na výber máte niekoľko kabíniek a sedačiek. Nám stačila kabínka Tatranská Lomnica - štart a Štart - Čučoriedky. Je tam prestup na "Štarte", ak vyjdete až na Čučoriedky, je to dole do Tatranskej Lomnice dostatočne dlhá zjazdovka, ktorá mojim nohám na snowboarde dala zabrať. Priznávam ale že nie som žiaden majster, totiž, dalo sa ísť aj do vyšších polôh, na Skalnaté pleso, no netrúfol som si... Keď som videl vyššie sa trápiacich lyžiarov, bál som sa, čo by to spravilo so mnou :-)

Celkovo možno Tatranskú Lomnicu hodnotiť pozitívne, je vidieť, že prevádzkovateľ sa snaží a každým rokom pridáva ďalšie zjazdovky a vleky, taktiež všetky ďalšie služby, ktoré by ste na svahu čakali tam určite nájdete.

Pre úplnosť pridávam zoznam lyžiarských vlekov a lanoviek:


Typ
Lyžiarsky vlek, lanovka Vrcholová stanica Kapacita Dĺžka Prevýšenie
 Kabínka Skalnaté pleso - Lomnický štít 2625 m. n.m. 42 osôb/hod. 1868 m 855 m
 Dvojsedačka Skalnaté pleso - Lomnické sedlo 2196 m n.m. 900 osôb/hod. 1138 m 408 m
 Kabínka Štart - Skalnaté pleso 1772 m n.m. 900 osôb/hod. 2002 m 599 m
 Kabínka Tatranská Lomnica - Štart 1173 m n.m. 900 osôb/hod. 1705 m 270 m
 Štvorsedačka Štart - Čučoriedky 1357 m n.m. 2400 osôb/hod. 850 m 195 m
 Šesťsedačka Tatranská Lomnica - Štart 1169 m n.m. 2600 osôb/hod. 1889 m 280 m
 Osemsedačka Tatranská Lomnica - Buková Hora 1040 m n.m. 2400 osôb/hod. 683 m 133 m


Kompletný zoznam zjazdoviek:


Zjazdovky Obtiažnosť  Prevýšenie Dĺžka
Lomnické sedlo ťažká 299 m 1.237 m
Francúzska mulda voľný terén 299 m 750 m
Generál stredne ťažká 324 m 1.350 m
Čučoriedky východ stredne ťažká 226 m 957 m
Čučoriedky západ stredne ťažká 230 m 884 m
Štart východ ľahká 114 m 850 m
Štart západ ľahká 278 m 1.998 m
Grand Slnečná ľahká 110 m 1.100 m
Buková Hora stredne ťažká 130 m 700 m
Javorová cesta ľahká 95 m 900 m

Pre bežkárov:


Bežecká trať Dĺžka
Trať Hlboká 2.700 m

Zdroj informácií v tabuľkách je stránka: vt.sk, kde nájdete viac informácií, obrázkov, webkamery a aktuálne podmienky.

Ak máte skúsenosti s týmto lyžiarskym strediskom, píšte prosím do knihy návštev. Ak máte fotografie z lyžovačky v Tatranskej lomnici, prosím posielajte na email uvedených v kontaktoch, fotografie rád uverejním.

 
Teším sa, že vás článok zaujal. Tak šup-šup, objednajte si ubytovanie. V ponuke mám domácich ubytovateľov a lacné ubytovanie bez provízie sprostredkovateľom!

Vrbov na facebooku: