Kežmarok je vzdialený od Vrbova 7km, je to prakticky 5 minút autom a ako som si to raz odmeral, len 7 minút bicyklom, totiž, od nás sa len pustíte dole kopcom…

Kežmarok má hrdú históriu, ako kráľovské mesto dostalo práva od uhorského kráľa Béla IV. v roku 1269. Na jeho slávnu históriu poukazujú stavby, ktoré dodnes stoja a na každej fotografii Kežmarku figuruje či už Kežmarský hrad, alebo evanjelický kostol, či drevený evanjelický kostol, no je toho určite viac.

Mesto Kežmarok – čo tam robiť?

Vyše sedem storočí existencie Kežmarku poznačilo jeho architektúru, ktorá počnúc románskym slohom obsahuje každý stavebný štýl. Za povšimnutie stojí neskorogotická bazilika sv. Kríža, ktorá patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie na Spiši. Pred kostolom sv. Kríža je samostatne stojaca veža – Zvonica. Pokladá sa za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku. Kežmarské domy na námestí sú si dodnes viacmenej podobné – v minulosti sa odlišovali iba tým, že menšie patrili remeselníkom a väčšie úradníkom, doktorom, obchodníkom, no počas komunizmu v rámci začleňovania sa rómov do normálneho života sa akosi úsídlili v centre a dodnes to nevyzerá tak, že by sa všetci chystali odísť. V domoch však už poväčšine sídlia obchodíky s bežným tovarom, športovými potrebami, drogériou, železiarstvom… je to mesto, kde sa ešte stále držia obchodníci v uliciach mesta a nie v marketoch, aj keď, už sa to mení… Celé centrum Kežmarku pôsobí veľmi upravene, čisto, jednoducho pekne. A históriu je v tomto meste cítiť na každom kroku. Evanjelický drevený artikulárny kostol a Evanjelické lýceum sa stali r.1985 národným kultúrnymi pamiatkami. Okrem toho sa tam nachádzajú 2 národné kultúrne pamiatky – lýceum (s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe) a drevený artikulárny kostol z 18. storočia. Aj v súčasnosti patrí Kežmarok k najväčším a najkrajším spišským mestám. Množstvo kultúrno – historických pamiatok, ktoré nájdete pri prechádzke mestom Vás o tom presvedčí. Mesto Kežmarok si udržiava svoj ráz aj usporadúvaním mestských trhov, ktorých usporadúvanie bolo obnovené v roku 1991 a odvtedy fungujú každoročne. V lete sa koná známe Európske ľudové remeslo (EĽRO) a v zime Vianočný trh. Je to riešené zaujímavo, mesto sa takpovediac uzavrie, po námestí sú umiestnené stránky a stále aj nejaký kultúrny program. V stánkoch nájdete množstvo remeselníkov, ktorý predstavujú svoju prácu, ktorú robia zväčša ako za starých čias, ručne…
V meste každodenne nájdete bežné vybavenie, čo sa dnešných potrieb týka, ako zimný štadión, futbalový štadión, v meste množstvo barov, reštaurácií, samozrejme obchodov so všetkým možným… nezabudnite, že nakupovať sa dá v sobotu len do 12tej hodiny, ako to už býva zvykom. Bratislavčania budú iste prekvapení 🙂



Kežmarský hrad patrí k typu tzv. mestských hradov – prvýkrát sa spomína v roku 1463. Hoci pôvodne mal mesto chrániť pred nepriateľom, hradné panstvá proti slobodnému kráľovskému mestu Kežmarku bojovali takmer 250 rokov, čo bola pravdepodobnejšie najdlhšia vojna v histórii Európy, ak nie sveta. Nakoniec si obyvatelia mesta roku 1702 zakúpili hrad do svojho vlastníctva a nastal konečne pokoj. Hrad sa využíval na rôzne účely, až napokon roku 1931 sa v ňom otvorilo múzeum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *