Po tom, čo sme s manželkou boli v Červenom Kláštore autom, povedal som si, že toto musím ísť aj na bicykli. Dôvodom bolo efektné stúpanie „na Maguru“, ktoré je zážitkom aj autom a poviem vám, že bicyklom dvojnásobné 🙂 Netreba sa ale báť, priebeh trasy nie je tak krkolomný a trochu trénovaný cyklista to skrátka zvládne.

Cestný bicykel

⏱️4+ Hod | ⬆️1100m | ?‍♀️ 94 km

Náročnosť 8/10 ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

Trasa, ako obvykle na týchto stránkach, začína v obci Vrbov a je z veľkej časti značená oficiálne.

Vo Vrbove nájdite „zelené Céčko“ – označenie cyklotrasy. Značenie určite nájdete vo Vrbove, na Kupeľskej ulici. Tam, nad ňou nedávno vznikol nový asfaltový cyklochodník, o ktorom sme už informovali tu.
Po tejto trase prídete do Kežmarku, presnejšie na sídlisko Juh. Tam pokračujte po oficiálnej, červenej značke ďalej smerom do Spišskej Belej.
Áno, tento úsek vedie po hlavnej ceste, kde je viac áut, v meste je ale miesta na ceste dostatok a úsek medzi Kežmarkom a Spišskou Belou meria asi 5 kilomterov, takže je to „rýchlovka“. Po cyklotrase už momentálne (rok 2022) prejdete plynule z Vrbova Kežmarkom až do Spišskej Belej.
V Spišskej Belej nezabudnite odbočiť smerom na Slovenskú Ves. Tam začína parádne stúpanie až na vrchol Magury. Je to necelých 7 kilomterov, na ktorých je výškové prevýšenie viac, ako 330 metrov. Je to veľa? Ani nie, aj keď, v Bratislave po hrádzi prejdem 65 kilometrov s celkovým prevýšením 30 metrov, takže kopček dokáže dať zabrať :))

Na kopci som sa musel obliekať, napriek tomu, že som šiel v letné ráno, na Magure bolo totiž zamračené a poriadne chladno, riadne mi fúkalo na chrbát, čo mi dosť vadí. Tu vzniklo zopár fotografií, ktoré mám však len z mobilu, takže tak… 🙂

Našťastie, od Vrcholu na Magure je to už len dlhé klesanie. Zjazd krásnych kľukatých ciest si poriadne užite! 🙂
Klesať budete strmo len krátko, no celkovo v dĺžke 20 kilomterov až do hlavného cieľa Výletu – Červeného Kláštora. Po ceste som letmo zaregistroval Spišské Matiašovce a Spišskú Starú Ves, aj vďaka miernemu klesaniu. V Červenom Kláštore som si pekne oddýchol na brehu Dunajca, kde som vytiahol vlastnú desiatu. Sú tam viaceré prístrešky s lavičkami, kde si môžete oddýchnuť a zatiaľ sledovať dianie na Dunajci, ktorý vyzerá počas letných mesiacov, ako frekventovaná okresná cesta 🙂
Pre tých, ktorí budú hladní viac, ako ja, Červený kláštor, či priľahlá poľská dedina – Stromowce Wyżne, ponúkajú dostatok jedla pod zub, či iných atrakcií. Ak vyriešite bicykle – môžete sa dokonca zviesť na plti, či požičať si vlastný kajak. O tom sme už ale písali v tomto článku.

Vrbov – Červený kláštor a späť

Do Červeného Klášotra bola cesta pre mňa jasná, otázne bolo, ako to bude s návratom. Plánoval som sa vracať inou trasou, cez Veľkú lesnú a Toporec, teda po zelenej cyklistickej značke. Na Google mapách som si pozrel, aké cesty tadiaľ vedú a boli kadeaké – polátané. Riskol som to, s tým, že to skrátka dám. A bol som veľmi príjemne prekvapený. Cesta bola nová, čerstvá a kde – tu oznam označoval, že s využitím eurofondov. Ďakujem!!
Treba povedať, že cesta od Červeného Kláštora mierne stúpala už v Haligovciach, za Veľkou Lesnou to už bolo naozaj ťažšie stúpanie. Viete, čo ma ale nadchlo v tejto časti Slovenska? Ľudia, ktorí ako za starých čias, vlastnými rukami obrábajú vlastné polia! Na fotografiách to asi nevidno, ale ľudia tam kľačali v svahovitom poli a poctivo predpokladám zbierali Mandelinky zo zemiakov. (škodca, ktorý požiera zemiakovú vňať).
Pre mňa – posledných rokov poctivého „Paštikára“ z Bratislavy – silný zážitok :))

Stúpanie ukončil vrchol kopca Kameniarka – viď mapu a Toporecké sedlo, kde som urobil zase niekoľko záberov. Mimochodom, je to rázcestie, kde vedú ďalšie trasy, už ale pre horské bicykle.

Ďalej viedla cesta znova pekným zjazdom cez obec Toporec k hlavnej ceste vedúcej na Spišskú Belú. Odtiaľ to bol zlý úsek – hustá doprava a kamióny – až do Spišskej Belej, necelých 8km. Tam sa doprava podelila a do Kežmarku už v relatívne pokojnej doprave som sa dostal bez problémov. Nabudúce by som sa tomuto úseku vyhol cez obce Holumnica, Jurské, Ihľany a Ľubicu.
Vrátim sa k Spišskej Belej – tam totiž možno navšítiviť Kaštieľ v časti Spišská Belá – Strážky, ktorý odporúčam a písal som o ňom už v tomto článku. Keď sme pri pamiatkach, tak v Kežmarku je Kežmarský mestský hrad, meštiacke múzeum a týždeň pred mojou návštevou aj veľká akcia – Európske Ľudové remeslo. Príďte v tom čase a o atrakcie máte postarané 🙂
V Kežmarku smerujte po značení, pokiaľ ho stratíte – návesť Kauflandu a Tesca určite nie – tam je novovybudovaný chodník, ktorým som článok začínal a chodník, z ktorého je panoráma Tatier podľa mňa jednoznačne najkrajšia:

Ďakujem za prečítanie a teším sa na vás pri ďalšej cyklotrase.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *