Bicyklom z Vrbova na Štrbské pleso a späť

Vrbov - Štrbské pleso na bicykliNáročnosť 7/10, dĺža trasy 80 km, vhodná pre cestný bicykel.

Bol pekný, augustový, pod Tatrami mierne chladný letný deň a bol čas osedlať znova bicykel. Trasa začína v obci Vrbov, kde odporúčam ubytovať sa. Končí na Štrbskom plese - v príjemnej kaviarni s dekou na chrbte a nohách. Inými slovami - luxus, paráda, zážitok...
Opíšem vám najskôr dojmy - potom fakty: Prešiel som za posledné obdobie rôzne úseky, v rôznych častiach Slovenska, ale úsek po Tatranskej magistrále, po ktorej vedie väčšia časť tejto cyklotrasy, patrí určite k tomu najkrajšiemu, čo na Slovensku môžete na cestnom bicykli prejsť. Čerstvý vzduch, výhľad na štíty Vysokých Tatier, ale aj do dolín pod Tatrami... Potrebuje to viac komentára?

Tatranská magistrála

Áno, tozo je pohľad na Tatry, z Tatranskej cyklomagistrály - po červenej značke.Cyklotrasa začína v obci Vrbov, na námestí. Vydať sa treba smerom na poprad, resp. obec Žakovce, ako autom. Jedná sa o hlavnú cestu, nie však frekventovanú, preto pohodovú. Pokračovať budete ďalej do obce Huncovce a následne sa pripojíte na jediný frekventovanejší úsek - merajúci asi jeden kilometer - do Veľkej Lomnice. Vo Veľkej Lomnici hneď pri prvej možnej príležitosti doprava - smerom do obce a ďalej na Tatranskú Lomnicu. Mierne stúpanie do Tatranskej Lomnice je pohoda :) V Tatranskej Lomnici doľava - smerom na Smokovce a ďalej náš cieľ - Štrbské pleso. Občas autá, neustále stúpanie, aj keď mierne, občas dokonca aj mierne klesanie, ale pripravte sa na 22 kilometrov stúpania. Do Smokovcov je to pohodička, vlastne, celý čas to bola pre mňa vychádzka, trochu mi odchádzali sily až asi 8 km pred Štrbským plesom. Dal som to - dáte aj vy - stojí to za to.
Na Štrbskom plese som ešte blúdil - hľadal som totiž kaviareň s výhľadom do dolín a so slniečkom - našiel som - trestom mi bolo, že som tam bol takmer sám :-) Jediné fotografie dokumentujú výhľad od hotela Panoráma, kde som si dal spomínanú kávičku. Deka na vyfúkanom chrbte a na prehriatych nohách - luxus, na nezabudnutie.

Bicyklom na Štrbské pleso

Štrbské pleso na bicykli

Cesta späť - celý čas protivietor - až do Tatranskej Lomnice. Na klesaní ma predbehol chlap na horskom bicykli - keď ma predbiehal, zakričal mi, že to nie on, to gravitácia!! :-) Áno, mal asi dva metre a predpokladám viac, ako 100kg - ja karbónový cestný bicykel (a techniku Petra Sagana:-)) - skrátka, nedobehol som ho. Od Tatranskej Lomnice, stále klesanie, až do Veľkej Lomnice, odtiaľ, pohodová cesta až do Vrbova. Pozrite mapu - je na vašej fantázii, ako to zmeníte.
Odporúčané zastávky? Cukráreň Tatra v Starom Smokovci - výborné zákusky, atmosféra, aj keď, minulé leto si dávali tuším viac záležať! :-)

Cukráreň Tatra Starý Smokovec

Trasa na stiahnutie, vrátane výškového prevýšenia: tu

Pri spomienkach na tento výlet, smútim, som v Bratislave, zajtra idem do práce. Ach jaj, kde je moja dovolenka? :((
 
Teším sa, že vás článok zaujal. Tak šup-šup, objednajte si ubytovanie. V ponuke mám domácich ubytovateľov a lacné ubytovanie bez provízie sprostredkovateľom!

Vrbov na facebooku: